Online kognitív képességtesztek – az Adaptív Szókincs-teszt | SHL Hungary

Online kognitív képességtesztek – az Adaptív Szókincs-teszt

online kognitív tesztek

Nemrég jelent meg Fodor Szilvia és Klein Balázs írása a Magyar Pszichológiai Szemlében a Magyar Templeton Programról, amely jelentősnek bizonyult a tehetségazonosításban. A programban használt online képességtesztek a kitöltők kognitív funkcióit (fluid és kristályos intelligencia, munkamemória, komplex problémamegoldás) térképezték fel.

A programban alkalmazott ITR (item response theory) alapokon álló adaptív tesztalgoritmus a pszichometria egyik legmodernebb újítása. Sajátossága, hogy az algoritmus figyelembe veszi a beérkezett válasz helyességét és úgy választja ki a kérdésbankból a következő kérdést, hogy annak nehézsége közel essen az aktuális válaszhoz. Az adaptív tesztek alkalmazása gördülékenyebbé és élvezetesebbé teszi a kitöltést és a fix megoldó kulcs hiányában nem kell tartani attól, hogy a kitöltök előre tudják a válaszokat.

A programban mért fluid intelligencia olyan képesség, amelyet újszerű problémák esetében használunk. Többnyire nem verbális, induktív gondolkodást igénylő feladatokkal mérhetjük. Ilyen Klein Balázs Adaptív intelligenciatesztje, melyet az SHL Hungary Kft. és az Accessassessment Kft. időnként dolgozók kiválasztására használ (más tesztekkel együtt).

A kristályos intelligencia ezzel szemben azt a képességet jelöli, mennyire tudjuk alkalmazni a korábban megszerzett ismereteinket. Mérésére a legalkalmasabbak a szókincs- és a szövegértési tesztek. A Templeton Programban erre a célra Klein Balázs Adaptív szókincstesztjét használták. Az SHL Hungary Kft. és az Accessassessment Kft. ezt is használja időnként kiválasztásra. A teszt elődje J. E. Raven több évtizeddel ezelőtt kidolgozott papír/ceruza alapú szókincs tesztje – illetve ennek Klein Balázs által készített magyar változata – volt. Klein Balázs szakított a hagyományos formátummal, melyben egy szó szinonimáját kellett megtalálni a felsorolt lehetőségek közül – ehelyett hasonló jelentésű szavakat kilences csoportokba rendezett, és a kilenc közül két olyan szót kell kiválasztani, melyeknek egymáshoz a jelentése leginkább hasonlít. Ezzel az újítással lényegesen csökkentette a találgatási hatást és a csalás lehetőségét felügyelet nélküli tesztfelvételnél. A teszt végső soron azt méri, a jelölt mennyire képes szavak jelentését azonosítani. Ez a képesség fontos minden olyan helyzetben, amelyben a szóbeli vagy írásbeli kommunikáció kiemelkedő szerephez jut. A teszt 25 feladatból áll, kitöltése nagyjából 15 percet vesz igénybe.

A Templeton-program amellett, hogy egy teoretikusan jól megalapozott, komplex, online tehetségazonosítási rendszert empirikus tapasztalatokkal egészített ki, konkrét javaslatokat is megfogalmazott az eljárások alkalmazásával kapcsolatban, amely kiindulási pontja lehet hasonló programok mérési folyamatainak megtervezéséhez. A vizsgálat során használt adaptív tesztek jól alkalmazhatók a munkaerő-kiválasztás során is, hiszen megbízhatóan használhatók az egyén fontos képességeinek mérésére.

Mehr Nachrichten

Wenn Sie die Obenerwähnten interessant und nützlich finden, teilen Sie die mit anderen!